Lukáš Kotek: Občasník

Telefonní mikrorecenze

Tentokrát na Sony Xperia XA2

Lukáš Kotek - Po 02 září 2019 - komentare, smartphone, technologie

Když si po sobě čas od času čtu příspěvky, z nichž některé nejsou až bůhvíjak starého data, je to tu a tam mírně rozpačité. Posledním typickým zástupcem je moje zhodnocení Nokie 3, které končí optimistickým zvoláním "A zbavovat se jí jistě neplánuji". Ehm, v dané době to sice byla pravda, nicméně vydrželo mi to jen několik dalších měsíců a přišel upgrade. Důvodem se stal výkon, který jsem v průběhu času přeřadil z kategorie "postačující" do kategorie "iritující". (Nebylo to o odezvě rozhraní telefonu jako takového, jako spíš o pomalém spouštění a chodu některých aplikací.) A jaká je nová volba (a proč zrovna tato)?

Jako nástupce jsem zvažoval některou z Nokií vyšších řad (rámcově 6.x, 7.x či 8.x). Všechny důvody pro jejich zahrnutí do úvah v zásadě trvaly (za všechny čistý Android a pravidelné aktualizace). Nakonec jsem však zvolil mírně jinak a to Xperii XA2 od Sony. Za zásadní pozitivum beru velikost displaye: ano, Xperie ho má menší (5,2 u ní vs. 5,8 palce u Nokie 7.1). Hurá! (Tedy je tragické, že pod pojem malý se v roce 2019 schová pět palců, ale co se dá dělat, ach jo...) I se Sony mám dvě (resp. tři budu-li počítat opravdovou prehistorii v podobě Sony Ericssonu T230) dobré zkušenosti - Xperie Tipo naplňoval moji představu o ideální velikosti telefonu (krásné tři celé dva palce!) a Xperia M (čtyři palce!) byl model, který mi naprosto vyhovoval, kdybych ho v jistém druhu nápoje neutopil, patrně by posloužil ještě dlouho.

I Sony má příznivý přístup k aktualizacím (resp. nyní a u daného modelu). O čistý Android se sice nejedná, ale nadstavba od Sony je zde v podobě velmi mírné a nevtíravé (a popravdě i poměrně praktické - takovou ji pamatuji i dříve). Sony má pak výrazně lepší foťák (23 vs. 12 Mpix u Nokie 7.1), nicméně to nerozhodlo (už kvalita snímků u Nokie 3 mi zcela vyhovovala), kapacita baterie je podobná (mírně přes 3000 mAh), přesto u Sony mírně vyšší. Pravda Sony byl zase o něco dražší záležitostí, nicméně rozdíl nebyl tak dramatický a od ceny v době uvedení výrazně klesl. Vnitřní úložiště a kapacita o velikostí 32 GB je pro mě víc než postačující. Ano bizarnosti v podobě chybějícího 3,5" jacku pro sluchátka se nekonají. Ano a asi to hlavní - všechny zmiňované modely mají procesor od Qualcommu, Mediatek si do budoucna odpustím.

A jaké jsou dojmy po půl roce?

  • Předně místo Gorilla Glass bych ocenil spíš něco jako Gorilla Plast :-) Xperia XA2 je první telefon, který po pádu z minimální výšky (cca 50 cm) utrpěl poškození v podobě klasické "pavučiny" na displayi. (A v polstrovaném pouzdře!) Obsesi v podobě jakéhokoliv skla na displayi upřímně nechápu a pokud si vybavuji dobře, tak výše zmíněná (a velmi velmi plastová) Xperia M zvládla několikametrový let s dopadem na schody bez větší úhony. Tohle ale nebude o Xperii XA2, mám takové tušení, že jde to symptom doby. Doporučuji tedy kvalitní pouzdro.

  • Naopak moc příjemné jsou věci jako automatické řízení podsvícení. Ano, je to roky stará záležitost, ale zde konečně funguje. U mnoha straších telefonů byla tato volba nastavení prakticky nepoužitelná, pokud jste si nechtěli vyplýtvat baterii během půlky dne a zároveň vypálit sítnici. A ze stejné kategorie je noční režim, který upraví barvy ve večerních a nočních hodinách. Obojí je konečně inteligentně nastaveno. Jsou to drobnosti, ale tleskám za ně.

  • Výkon telefonu je skvělý. Ano, já vím, že mně stačí málo :-) Ale zde nečekám na nic. Start aplikací, odezva systému, vše je perfektní. Byl na začátku a je i po půl roce. Vzhledem k tomu, že to byl hlavní motiv pro pořízení telefonu, si naprosto nemohu stěžovat. A celé to jde ruku v ruce s dalším pozitivem, výdrž telefonu při mém stylu používání sahá ke dvěma dnům, což je perfektní. Režimy šetřící baterii jsou zde obzvláště dotažené, uměla to už Xperia M, zde je to mnohem dále.

  • Množství užitečných triviálních drobností budu demonstrovat na jedné jediné. Hláška "Obvyklý budík v 6:25 je vypnut, chcete ho zapnout?" je z kategorie těch nejpraktičtějších. Opět, je zcela klidně možné, že to je běžnou součástí mnoha jiných prostředích na mnoha mnoha jiných Androidech, ale zde mi to přišlo dotažené. Už jen fakt, že dané oznámení přicházelo vždy v dobu, kdy jsem se mu mohl reálnš věnovat a vyhodnotit jeho relevanci.

  • Kvalitu focení jsem očekával vysokou a dostála tomu, aplikace je příjemná a lehce se volí mezi automatikou a ručním nastavením.

  • Slot, kterým se přistupuje k nano SIM a (mikro) SD kartě, je zase zajímavý paskvil. Tedy funguje to, ale proč je nutný ten legrační (a paradoxně doslova neuchopitelný, čímž ostatně popírá svou funkci) kousek plastu nechápu.

  • Android byl v průběhu času aktualizován na verzi 9, což je fajn. Žádných regresí si nejsem vědom. V tomhle směru jen tak dál :-) Stejně tak bezpečnostní aktualizace jsou časté.

  • Už jsem skoro zapomněl, jak příjemná věc je notifikační dioda. Naštěstí měly ji předchozí modely od Sony, má ji i tento.

  • Ano a design. Je to hezký černý kvádr. Bohužel není dokonalý a nemá strany o poměru 1:4:9 (a lidstu dostupnými technologiemi je, viz výše, poškoditelný, nicméně esteticky je tento mix skla, kovu a plastu relativně originální a uspokojivý.

Zajímavostí na konec je, že na telefonu je možné provozovat Jolla / Sailfish OS, je to jeden z oficiálně podporovaných telefonů. (Pro nezasvěcené, zatímco Android používá Linux způsobem, který vám důsledně skrývá, že jde o Linux, Sailfish OS je linuxovou distribucí se vším všudy - včetně např. systemd, Waylandu a rpm.) Myšlenka tohoto systému je mi nesmírně sympatická, ale nakonec jsem k tomuto experimentu nenašel odvahu. XA2 je ve stavu, jak je dodávána od Sony, krásně vyladěným zařízením. Musím se přiznat, že se toho nechci vzdát.

A tím i skončím. Konec hlášení :-)


© Lukáš Kotek 2004–2021. Proudly powered by pelican & python.