Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti
Jaký je to film? Je kritika recenzentů oprávněná?

Váhal jsem, jestli na tenhle film vůbec jít, recenze byly od střízlivě kritických (Kamil Fila) po poměrně dost kritické (František Fuka). Ale obě série mám velmi rád a to zvítězilo, snímek nakonec mile překvapil. Vlastně je docela zajímavé, že film je jeden z těch, co jsou spíše kriticky hodnoceny, ale tržby v kinech mají více než slušné. Následující body jsou tak i jeho mírnou obhajobou.

1) Ben Affleck mě už v několikátém filmu přesvědčil, že umí hrát, i tady v roli Batmana. Zbytek herců podal také solidní výkon (Henry Cavil, Jesse Eisenberg), potud dobré, ale na tom byla i u zmíněných recenzentů shoda. Tedy, Lex Luthor je zde cvok úplně jiným způsobem než jak ho podal Gene Hackman a Kevin Spacey :-)

2) Velké výtky byly ke scénáři. Mnoho postav, komplikovaný a zmatený děj. Mně tak nepřišel. Naopak myslím, že scénáristé pracovali s mnoha dějovými liniemi a umně je propojili. Ano, vzali si na to čas (film je dlouhý 2 a půl hodiny), ale je motivace postav a pointy děje fungují.

3) Film se bere strašně vážně..? Samozřejmě, že ano*! Je to film o Batmanovi a Supermanovi, patos tam bude (a musí být). Není a nemá to být marvelovský film (až budu chtít srandu, podívám se znovu na Deadpoola). Je to trochu idealistický film a není to cynický film. Věřím, že takový má být a líbí se mi tak.

4) Grafično a hudba jsou prý přehnané (k prvnímu) a nudné (ke druhému). To mi přišlo vysloveně divné. Jestli je B. vs. S. graficky stylizovaný, pak vcelku vkusně a ne víc než jiný soudobý film. Hudba je od Hanse Zimmera a je slušná.

5) Film je prý přehnaně akční, plný výbuchů a změť bombastických efektů. Naopak, film je ze značné části konverzační záležitost, na – intenzivní a destruktivní – akci také v druhé půlce filmu dojde (a vypadá dobře), ale vůči posledním Avengers to bylo střídmé (berte to ode mne jako plus).

6) Když to shrnu, film je to dobrý. A ano, je to “startovač” pro sérii “justiceleague” filmů jako konkurence DC vůči marvelovské Avengers sérii. A to je ono, tady je úhelný kámen kritiky, marvelovské filmy udávaly (a udávají) tón a recenzenti ho za posledních x let ve svých hodnoceních důsledně převzali a očekávají filmy daného typu. B. vs. S. takový není, je jiný – ve smyslu jinak dobrý –, a celá budoucí série by taková měla zůstat, měla by odolat pokušení nápodoby jinde ověřeného. (A že mám rád obě.) Takže, tahle je to dobré, pojďte dál!

* Jasně, i v původním Supermanovi je spousta vtipů (v aktuálním tedy odhadem asi dva), zvlášť takový Superman II by mohl vyprávět :-)

EDIT: Je tam (na okamžik) Negan a Ronon, zasvěcení pochopí 😉

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti
Jaký je to film? Je kritika recenzentů oprávněná?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *